Jaki basen wybrać do swojego ogrodu? Jeśli to planujesz, już teraz warto się tym zająć. Zobacz dlaczego

Jeśli zaciekawił cię ten tytuł, to z pewnością się zastanawiasz, czy basen w ogrodzie to dobre rozwiązanie. A jeśli tak, to jakie są możliwości oraz jaki rodzaj basenu wybrać? Pomożemy rozwiać wszystkie twoje wątpliwości! Po pierwsze, jeśli już myśl basenowa musnęła twoje rozważania, to jesteś w dobrym miejscu i przeczytaj ten artykuł do końca.

Udostępnij ten post

Doskonale wiemy, że basen to inwestycja, ale to również inwestycja na lata. Inwestycja, która będzie cieszyć, podkreślam, cieszyć wszystkich przez długi czas. Basen najczęściej, jeśli już się buduje, to buduje się raz na całe życie. To nie samochód, który wymienisz, jeśli będzie się psuł, zmienisz na inny, jeśli kolor Ci się znudzi albo zamienisz stary model na nowy, gdy firma wypuści ulepszoną wersję, zostawiając stary w rozliczeniu w salonie. Basen to inwestycja. Jeśli podejmiesz złą decyzję, może okazać się, że za kilka lat zamiast beztrosko pływać w basenie z rodziną i przyjaciółmi, będą cieszyły się nim płazy, gady i ssaki, ale te pręgowane i skrzydlate.

Zatrzymaj się na chwilę w tym miejscu, zamknij oczy i wyobraź sobie słońce, które pieści twoją twarz, ciepło, które tańczy po twoim ciele. Zatrzymaj tę myśl. Wyobraź sobie kroplę wody, która spływa po policzku, krystalicznie zimnej i kojącej. A teraz wyobraź sobie, że zanurzasz się w tym uczuciu i dryfujesz w nim unoszony wodą. To uczucie, które daje woda w gorący dzień, jest na wyciągnięcie ręki. Pomożemy Ci podjąć najlepszą decyzję i wybrać idealny basen do Twojego ogrodu.

Decyzja o zbudowaniu basenu ogrodzie nie jest prosta. Jednak benefity z niej wynikające powinny przeważyć szalę. Pewnie masz wątpliwości, jak dopasujesz basen do swojego terenu? Jak sprawisz, żeby był funkcjonalny i bezpieczny? Czy ta inwestycja jest warta swojej ceny? To całkiem naturalne wątpliwości. Pozwól więc, że odpowiem na kilka pytań.

Zacznijmy od początku.

1. Czy budować basen kryty czy basen otwarty?

Basen ogrodowy z założenia jest basenem sezonowym. Standardowo sezon basenowy zaczyna się w maju i kończy we wrześniu. W naszych warunkach geograficznych, aby temperatura wody miała 28-31 stopni Celsjusza, basen musi być podgrzewany. Podgrzewamy go najczęściej za pomocą basenowej pompy ciepła.

Jeżeli chcesz cieszyć się basenem wczesną wiosną i późną jesienią musisz zadbać o jego zadaszenie. Marka Magiline ma szeroką ofertę systemów przesuwnych zadaszeń. Należy pamiętać, że zadaszenie przesuwne chroni basen przed liśćmi i brudem, a Ciebie przed wiatrem. Zadaszenie przesuwne nie nadaje się do basenów całorocznych (koszty utrzymania basenu w takim zadaszeniu są bardzo wysokie). Zadaszenie przesuwne nie chroni basenu przed utratą ciepła. Przez taflę wody ucieka około 80-90% ciepła basenowego. Jeśli nie przykryjesz tafli wody, np. roletą, to tak jakbyś spał w ciepłym domu w pięknym łóżku, ale bez kołdry. Jeżeli chcesz cieszyć się basenem cały rok, to musi on znaleźć się w ogrzewanym budynku.

W tym artykule skupimy się na basenach ogrodowych otwartych.jak wybrać basen do ogrodu

BASEN MAGILINE PRESTIGE

2. Jaką techniką budowlaną wybudować basen?

Jeśli decydujesz się na basen, dobrze by było, aby wybudować go raz i nie mieć z nim żadnych kłopotów. Niecka basenowa musi być solidna i trwała. Należy pamiętać, że w naszych warunkach pogodowych poziom zamarzania gruntu to 120 cm i źle osadzona, np. gotowa niecka basenowa, może być w zimie wyrwana z ziemi. Wyobraź sobie zatem, że masz nieckę przelewową ze stali nierdzewnej i w zimie jeden bok podniósł się o 4 mm. Odpalasz basen wiosną i woda przelewa się już tylko w jednym boku. Naprawa takiej usterki to demontaż niecki, robienie nowego poziomowania, a czasami nawet wjazd ciężkiego sprzętu budowlanego.

W technologii Magiline niecki basenowe budowane są z tzw. szalunków gubionych. To opatentowany system budowania basenu, jak z klocków, na miejscu budowy. Szalunki mają specjalnie zaprojektowane nóżki, za pomocą których idealnie poziomujemy i pionujemy ściany. Nie ma mowy o pomyłce. Ściany są następnie zbrojone i zalewane betonem. W ten sposób powstaje monolityczna, praktycznie niezniszczalna konstrukcja niecki basenowej. To rzekłbym najlepsza w mojej skromnej opinii technologia budowania niecki basenowej w polskich warunkach.

3. Jaki kształt i wielkość dobrać do Twojego ogrodu?

W technologii Magiline jesteśmy w stanie wybudować każdą wielkość i każdy kształt basenu. Budujemy wymyślne formy zaprojektowane przez architektów krajobrazu. Przy wyborze wielkości basenu należy jednak zwrócić uwagę na koszty utrzymania i możliwość zamontowania rolety (np. roletę podwodną montujemy standardowo do 12 mb długości basenu). Niektóre kształty sprawiają (np. tak zwany basen o kształcie nerki), że nie da się zamontować rolety, co naraża nas na wysokie koszty utrzymania ciepła wody basenowej. Najpopularniejsze i nowoczesne są więc formy prostokątne.

4. Jaki system niecki i filtracji wybrać?

Wyróżniamy niecki przelewowe, skimerowe, infinity. Jest ich jeszcze więcej, np. niecki wielopoziomowe, kaskadowe łączące wodospady i kilka basenów w jednym czy niecki typu zen, ale na potrzeby tego artykułu skupię się na ww. trzech rozwiązaniach.

  • Basen przelewowy to basen posiadający system rynien wokół całej niecki. Nadmiar wody przelewa się do rynien, a woda w pierwszej kolejności wpada do tzw. zbiornika wyrównawczego. Znasz ten system z basenów publicznych, gdyż wymogi sanepidu wymuszają budowę niecki właśnie w takiej technologii. W przypadku basenów przydomowych nie ma potrzeby budowania tak skomplikowanego systemu. Utrzymanie czystości w rynnach jest bardzo czasochłonne. Jednocześnie należy pamiętać, że temperatura wody w rynnach natychmiast się obniża, co powoduje, że do obiegu wpada praktycznie zimna woda, podnosząc tym samym znacząco koszty utrzymania ciepła wody basenowej. System ten praktycznie nie nadaje się do basenów zewnętrznych sezonowych, a jedynie jako baseny wewnętrzne.
  • Basen skimmerowy to nie bez powodu najpopularniejszy system na świecie w basenach ogrodowych sezonowych. W zależności od wielkości basenu woda wpada do jednego lub dwóch skimmerów (otwór poprzeczny w górnej części ściany basenowej). Woda wpływając do skimmera wlewa się do obiegu zamkniętego: filtracji, systemu uzdatniania wody basenowej, systemu ogrzewania wody, by ostatecznie wrócić do basenu. Jedyny minus, jaki ja widzę, to woda, która jest kilka centymetrów niżej niż obrzeże basenowe, co może zaburzać wyobrażenie o basenie idealnym. Ja jednak znajduję więcej zalet. Kilka z nich postaram się przedstawić:
    • Szybkość filtracji. Firma Magiline ma w skimmerze opatentowany system filtracji kartuszowej pozwalający na 5-krotnie szybszą i wydajniejszą filtrację w stosunku do tradycyjnego rozwiązania (dokładniejsza filtracja do 15 mikronów, przy ponad 3-krotnie mniejszym zużyciu energii)
    • Brak utraty ciepła wody basenowej przy filtracji (woda o takiej samej temperaturze jak woda basenowa wpływa do systemu zamkniętego nie oziębiając się np. w rynnach przelewowych)
    • Dodatkowy pasywny ruch wody zmniejszający rozmnażanie się glonów i drobnoustrojów (woda wpadając do skimmera zasysa wodę od góry zbiornika wymuszając ruch wody w basenie)
  • Basen Infinity to basen, którego jedna ściana jest przelewowa. Woda w takim basenie wpada ze zbiornika głównego do drugiego zbiornika mniejszego w dolnej części ściany przelewowej. Baseny tego typu idealnie nadają się na zbocza z pięknym widokiem. Osoba kąpiąca się ma możliwość rozpostarcia ramion na ścianie przelewowej i relaksowania się podziwiając krajobraz oraz piękno natury. Magiline ma w swojej ofercie baseny nazwane przez producenta (nie bez powodu) Magiline Horizon.

basen infinity

BASEN MAGILINE INFINITY

Kolejne ważne pytania, które trzeba sobie zadać przed budową basenu, a odpowiedź w firmie Magiline brzmi TAK: tak możemy to zrobić, tak mamy bezpieczne rozwiązania, tak to najtańszy basen, jeśli chodzi o utrzymanie, tak mamy system w pełni zautomatyzowany, tak aplikacja na smartfona pozwala na zdalne sterowanie systemem, tak gwarancja jest bardzo długa, tak mamy serwis 24/7/365.

A jakie to wybrane pytania?

  • Czy można zrobić basen szybko, solidnie w cenie adekwatnej do najwyższej jakości?
  • Czy basen może mieć bezpieczną roletę, schody antypoślizgowe i płytki antypoślizgowe, tak by był bezpieczny dla dzieci i dorosłych?
  • Czy można sterować swoim basenem z pilota lub telefonu?

Wiedząc już wiele o sposobie budowy, wielkości basenu czy technologii uzdatniania wody zadajesz sobie jeszcze dwa podstawowe pytania: Iile kosztuje wybudowanie basenu w ogrodzie oraz ile będzie kosztowało utrzymanie basenu?

Na te dwa pytania odpowiem dwuznacznie i trochę filozoficzne. Co oznacza tanio, a co oznacza drogo? Basen dmuchany na taras dla moich rodziców kosztował 399 PLN i pomyślałem, że jest tani. Weszło do niego moje dziecko i po chwili basen pękł. Nie nadawał się do dalszej eksploatacji. Okazało się, że to było najdroższe 15 minut pobytu w basenie mojej rodziny. Można kupić basen za kilkaset złotych, za kilka czy kilkanaście tysięcy. Można wybudować basen już za kilkadziesiąt tysięcy. To prawda, ale i tu jest to „ale”, ile wytrzyma oraz ile mnie będzie kosztowała eksploatacja. Znamy wszyscy przysłowie „co tanie, to drogie”. Ja dodam, że w baseniarstwie jest podobnie i co gorsza, co tanie to dodatkowo kłopotliwe, nie cieszy, szpeci, irytuje, a firm, które chcą serwisować tanie baseny praktycznie nie ma. Jeżeli zatem nie chcesz mieć problemów, wybieraj sprawdzone marki, sprawdzone firmy i sprawdzone rozwiązania. Jeżeli chcesz sprawdzić cenę budowy basenu w technologii Magiline, nie czekaj, tylko pisz i dzwoń.

Wybierając basen Magiline w ofercie nie dostaniesz wyłącznie ceny basenu. Podajemy precyzyjnie koszty eksploatacji, koszty ewentualnego serwisu pogwarancyjnego oraz koszty zimowania i otwierania sezonu basenowego! Marka Magiline wychodzi naprzeciw swoim klientom zapewniając kompleksowe wykonawstwo od tzw. wkopania pierwszej łopaty w ziemię, aż po przeszkolenie, serwis gwarancyjny i pogwarancyjny. Na koniec okazuje się, że baseny Magiline choć na początku wydają się dość drogie, to jednak są najtańsze na rynku.

Jeżeli masz jeszcze więcej pytań lub nie rozwiałem Twoich ewentualnych wątpliwości, zachęcam do bezpośredniego kontaktu telefonicznego lub mailowego.

Tekst: Grzegorz Sroga
Ekspert techniki basenowej
www.magiline.com.pl

Zachęcamy do kontaktu z dystrybutorami basenów marki Magiline w podziale na województwa:

Maciej Ciesielski +48 602 341 151, mat.baseny@gmail.com
www.budujemybaseny.pl
mazowieckie, pomorskie, kujawsko-pomorskie, warmińsko-mazurskie, podlaskie, łódzkie

Grzegorz Sroga +48 790 585 405, grzegorz@magiline.eu
www.basenyna100lat.pl
małopolskie, śląskie, opolskie, świętokrzyskie, podkarpackie, lubelskie

Bartłomiej Szmit +48 601 682 692, biuro@bart-baseny.pl
www.bart-baseny.pl
wielkopolskie, dolnośląskie, lubuskie, zachodnio-pomorskie, pomorskie

Mogą Cię zainteresować: